Ponorné čerpadlo a jeho využitie

Ponorné čerpadlo sa využíva prevažne v domoch so záhradou. Čerpadlo vie efektívne dostať vodu presne tam, kde ju potrebujete. Ponorné čerpadlo sa používaja prevažne pri závahle, zásobovaní vodou pre domácnosť a jej prečerpávanie.

Ponorné a povrchové čerpadlo

Ide o dva základné typy čerpadiel. Povrchové čerpadlo dáva vodu, ponorné vytláča vodu nad seba. Vodu nevysáva z povrchu, ale je celé ponorené vo vode, ktorú tlačí smerom hore. Preto sa využíva hlavne ako čerpadlo do studne, ale výborné je aj na priame zásobovanie domácnosti vodou zo studne.

Na čo si dať pozor pri ponornom čerpadle

Tento typ čerpadla je určený na to, aby bolo komplexne ponorené v kvapaline. Preto je nesmierne dôležitá kvalita materiálu, ktorá chráni ako motor, tak aj elektrické súčiastky. Motor je spravidla chladený prečerpávanou vodou a preto je dôležité, aby malo čerpadlo aj automatickú signalizáciu dostatočnej hladiny vody. Inak by mohlo prísť k poškodeniu. Samozrejmosťou je odolnosť voči korózií. Aj preto sa čerpadlá zvyknú vyrábať z nerezovej ocele, alebo z tvrdených a odolných plastov

Aké druhy ponorných čerpadiel poznáme?

Čerpadlá zvládnu mnoho funkcií, ale najčastejšie ich delíme na:

Aj pri ponorných čerpadlách do studne ide o tlakové čerpadlá, no majú väčší priemer a sú obvykle lacnejšie. Nemusia sa však používať iba v studniach, ale vďaka dobrému výkonu zvládnu aj prečerpávanie vody na dlhšie vzdialenosti. O tom, aké ponorné čerpadlo do studne vybrať preto rozhoduje hĺbka aj samotná konštrukcia studne. Nesprávny výber čerpadla môže zničiť nielen samotné čerpadlo, ale bude pracovať aj neuspokojivo.

Na čo si dať pozor

Tento údaj totiž hovorí o tom, do akej výšky dokáže vodu čerpadlo vytlačiť. Údaj o prietoku je zas dôležitý preto, aby ste vedeli, objem vody, aké čerpadlo dokáže dodávať. Výrobcovia čerpadiel udávajú maximálne hodnoty prietoku a výtlaku, ak je druhá veličina nulová. To znamená, že čerpadlo síce vytlačí vodu do maximálnej výšky, ale tá už nevyteká, keďže prietok je nulový. Preto je vždy základom oboznámiť sa grafom výkonovej krivky čerpadla. Z neho určíte, či bude celkový výkon postačovať vašim potrebám.

Menu